Kto ma szybszy metabolizm?

Cześć,  jak myślisz, kto ma szybszy metabolizm? Nr 1 czy nr 2 (obrazek na dole)?


Metabolizm jest często mylnie rozumiany ze względu na kilka czynników, które wpływają na sposób, w jaki ludzie interpretują jego rolę w kontroli wagi i ogólnym zdrowiu.

Wiele osób uważa, że "szybki" metabolizm pozwala jeść dużo bez przybierania na wadze, podczas gdy "wolny" metabolizm sprawia, że łatwiej jest przybrać na wadze, nawet przy mniejszej ilości spożywanego jedzenia. Ta uproszczona koncepcja ignoruje wiele innych czynników wpływających na metabolizm, takich jak masa mięśniowa, wiek, płeć i poziom aktywności.

Faktycznie, są naturalne różnice w tempie metabolizmu między ludźmi, ale te różnice często są przeceniane. Sprawdzono to i metabolizm pomiędzy osobami o podobnych parametrach, może się różnić tylko o 5-9% Także ta różnica przy przemianie materii na poziomie 2000 kcal, to tylko 100-180 kcal, a więc nie jest to nawet 1 bułka.

To, co głównie wpływa na nasz metabolizm to kwestie aktywności fizycznej. Osoba z nadwagą nie ma wolnego metabolizmu, tylko niestety, a może i na szczęście (bo może to sama odmienić) ma zbyt mało ruchu i je zbyt dużo kalorii w stosunku do wykonywanej aktywności.

Ludzie mają tendencję do przypisywania swojej wagi i zdolności do utraty lub przybierania na wadze wyłącznie swojemu metabolizmowi, pomijając inne istotne aspekty, takie jak dieta, aktywność fizyczna i styl życia.

W mediach i niektórych źródłach informacyjnych często pojawiają się uproszczone i czasem mylące informacje na temat metabolizmu. Diety, czy suplementy "przyspieszające metabolizm" i inne podobne koncepcje mogą wprowadzać w błąd, sugerując, że można łatwo manipulować tempem metabolizmu, by osiągnąć szybką utratę wagi.

Tempo metabolizmu określa ilość pożywienia, jaka będzie niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zatem gdy więcej się ruszasz: pracujesz fizycznie, chodzisz na spacer z psem, wybierasz schody zamiast windy, tym więcej Twój organizm będzie potrzebował energii z pożywiania, a więc nawet gorszej jakości sposób odżywiania nie odbije się tak szybko na zdrowiu i wadze, jak u osoby, która ma niskie wydatki energetyczne.

Zatem na powyższym zdjęciu, jeżeli mielibyśmy patrzeć tylko na wycinek, który widać, możemy stwierdzić, że osoba nr 1 ma szybszy metabolizm, bo pracuje fizycznie i chodzi na spacery, a pacjent nr 2 trenuje tylko na siłowni godzinę 3 razy w tygodniu, a pozostały czas spędza na siedząco i leżąco.

Podsumowując w jednym zdaniu: chcesz mieć szybszy metabolizm, więcej się ruszaj :)

Pozdrawiam

Kamil