Wstęp do treningu siłowego

Pragnienie bycia zdrowym i silnym fizycznie towarzyszy każdej osobie niezależnie od wieku i płci. Pomimo tych pragnień stale obserwuje się ograniczenie aktywności fizycznej wśród społeczeństwa. Prowadząc sprzeczny z naturą tryb życia ludzie narażają się na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych. Dawno temu siła pozwalała przeżyć i dochodzić do władzy na czele grupy. Dzisiaj, kiedy technologia jest wszechobecna, większość z nas nie musi już walczyć o żywność i schronienie, przez co aktywność fizyczna zeszła na drugi plan. Globalnie szerzące się choroby cywilizacyjne i starzejące się społeczeństwo sprawiają jednak, że osoby, które chcą się cieszyć zdrowiem i sprawnością powinny zainteresować się aktywnością fizyczną, a trening siłowy wydaje się być w tym kontekście jednym z najlepszych rozwiązań.

Trening siłowy jest rodzajem wysiłku fizycznego, w którym stosuje się opór w celu wywołania skurczu mięśni do budowy siły, wytrzymałości beztlenowej i masy mięśniowej. Trening siłowy wśród społeczeństwa kojarzony jest przede wszystkim z rozwijaniem masy i siły mięśniowej. Stereotyp taki panuje za sprawą kulturystów, którzy nieodłącznie kojarzeni są z treningiem z wolnymi ciężarami. W rzeczywistości proces budowania mięśni nie jest tak prosty. Jest czasochłonny i wpływa na niego m.in. odpowiedni trening, odżywianie i regeneracja. Zauważalne zmiany w obrębie masy mięśniowej (hipertrofia) są możliwe do zaobserwowania dopiero po kilkumiesięcznych treningach i stałemu poddawaniu aparatu ruchu systematyczną pracą. 

Trening siłowy przynosi jednak więcej korzyści i są one możliwe do zauważenia znacznie szybciej niż zmiany w rozwoju muskulatury. Dobrze przeprowadzony trening z każdą kolejną jednostką treningową może zwiększać wydolność, wytrzymałość i siłę. Dostosowany do potrzeb plan treningowy potrafi zdziałać cuda i już w kilka sesji możemy pozbyć się bólu kręgosłupa wywołanego np. dysbalansem mięśniowym. Korzystne efekty związane z treningiem zauważalne są nie tylko w obrębie układu ruchu ale także w układzie sercowo-naczyniowym, układzie oddechowym i układzie nerwowym. Aktywność fizyczna wpływa także na sferę psychiczną człowieka, jego nastrój i samoocenę. 

Z uwagi na tak szerokie spektrum oddziaływania treningu siłowego na zdrowie, trenerzy personalni będący autorytetami dla swoich podopiecznych powinni umieć przekonać ich o słuszności treningu siłowego i wplatać do swojego planu jednostki treningowe o takim charakterze. 

Trener powinien być wyposażony w wiedzę na temat zasad i metod treningowych, która pozwoli mu stworzyć skuteczny plan treningowy. Trening nie jest tak prosty jak wykonanie czterech serii po dwanaście powtórzeń lub innych kombinacji, które stosują bywalcy siłowni, nie mający pojęcia dlaczego i po co wykonują taką pracę. Należy zaplanować osiągniecie pewnych celów treningowych i do nich dobrać odpowiednie metody. 

 

BIBLIOGRAFIA:

[1] Mamcarz A., Śliż D., Medycyna Stylu Życia, PZWL, Warszawa 2018

[2] Rippetoe M., Zacznij od siły, Galaktyka, Łódź 2022

[3] Kruszewski M., Metody treningu i podstawy żywienia w sportach siłowych, COS, Warszawa 2007